Úvodník  |  Novinky  |  Recenze  |  Návody  |  O nás

Horké léto 2

červen 2001

Další česká humorná adventura, tentokráte z Divokého západu.

 

Honza Majer se vrací! A vrací se v pokračování české adventury Horké léto s pořadovým číslem 2. Majer se ještě ani nestačil pořádně vzpamatovat z posledního dobrodružství, ve kterém zachraňoval svou rodinu ze spárů lidožroutů a mafiánů, a už na něho čeká další, neméně zajímavé dobrodružství. Jenomže tentokrát se v problémech ocitne zcela náhodou.

Teď už ale jinde jsme, je to jiná vesnice. Ocitáme se kdesi na Divokém západě, v místech, kde si žije (nebo spíše žil) klidným a nerušeným životem kmen Hatanapalatů. Poslední dobou se totiž tento kmen ocitá v nemalých problémech. Kmenové příslušníky čím dále častěji ohrožují nájezdy banditů v čele s největším banditou v širokém okolí, který si nechává říkat Jednooký Dingo. Banda Jednookého Dinga podniká nájezdy na nebohé Hatanapalaty tak často, že už si Hatanapalaté na plenění zvykli a berou to v podstatě jako samozřejmost. Ale je tu ještě jeden nemalý problém. Hatanapalaté přišli o Růžového salamandra. I přesto, že většina z kmene ani pořádně neví k čemu je takový Růžový salamandr dobrý, nesou jeho ztrátu těžce. Podle pověsti se praví, že když bude Hatanapalatům nejhůře, může šaman kmene přivolat hrdinu z budoucnosti, který vyřeší všechny problémy. Proto se šaman pouští do práce. Ale jelikož kouzlení je věc náročná a chybička se povětšinou vloudí, přivolá šaman místo svalnatého hrdiny z budoucnosti, nám známého hrdinu Honzu Majera. Jelikož šaman nemá na přivolání dalšího hrdiny sílu, nezbývá mu nic jiného než požádat o pomoc Majera. Honza Majer, pro kterého není nebezpečí ničím novým, tuto nabídku přijímá a vrhá se do neznámého světa plného banditů, kovbojů a velice podivných individuí.

Horké léto 2 je další z řady českých 2D kreslených adventur, odehrávající se, jak jste již jistě sami poznali, na Divokém západě 19. století. Na své cestě potká Majer spoustu lidí tak typických pro Divoký západ, se kterými bude možno hovořit. Horké léto 2 je (obdobně jako první díl) humornou adventurou, u které se máte v první řadě bavit. Můžete se tedy těšit na humorné dialogy, které jsou okořeněny kvalitním dabingem. Stejně jako v prvním díle, se i tady ujal dabingu přední český imitátor Zdeněk Izer. Svou roli zvládnul na výbornou a ve hře namluvil většinu postav. Protože se jedná o imitátora, budou vám některé hlasy povědomé a zaručeně poznáte komu patří ve skutečnosti. Prostě v tomhle ohledu vsadili autoři na správnou kartu. Nesmím ovšem zapomenout i na Miluši Bittnerovou, která také propůjčila některým ženským postavám ve hře svůj hlas.

Dalo by se říct, že krom příběhu se nic příliš nezměnilo. Opak je pravdou. Horké léto 2 totiž dostalo naprosto nový grafický kabátek. Všechno, co se týče grafiky, má na svědomí další známá osobnost – kreslíř Jan Štěpánek. Pokud víte jak vypadá jeho tvorba, máte již hrubou představu o tom, jak je hra graficky ztvárněna. A pokud nevíte, jak tvorba Štěpánka vypadá, stačí se kouknout na obrázky, jež jsou součástí této recenze. A od grafiky rovnou k animacím. Animace jsou jednoduché (nečekejte žádné orgie ve stylu Broken Sword), ale jaksi mi zapadaly do celkového grafického vzezření. Ovládání je u adventur většinou jednoduché a i v této hře si vystačíte s myškou „hrabalkou“ a jejími dvěmi tlačítky. Oproti podobným adventurám, přináší Horké léto 2 inovaci v podobě meziher (her ve hře). Jedná se o akční mezihry, kde střílíte po banditech potulujících se po okolí. Párkrát se ve hře  dostanete s bandity do křížku a nezbývá proto nic jiného, než nechat odpočinout šedou kůru mozkovou a nasadit hrubou sílu. K Divokému západu patří také neodmyslitelně karetní hra poker. Autoři si toho byli vědomi a proto je poker jednou z meziher. Ale náruživí karetní hráči budou zklamáni. Poker zde postrádá jakýkoliv hlubší smysl. Jde totiž jen o výši vašich sázek. Zpočátku začínáte malými sázkami a poté vsadíte nejvyšší možnou částku a protihráč to v devadesáti devíti případech ze sta vzdá. Celou mezihru poker jsem vyhrál, aniž bych se musel podívat na své karty. Horké léto 2 přišlo s nápadem meziher u nás jako první a po něm následoval se svými mezihrami také Polda 3. Pravda, je to zajímavé a v případě Horkého léta 2 také inovativní, ale snad se to do budoucna příliš nerozšíří a nebude to na úkor klasického adventuření. Byla by to určitě škoda!

Na každé hře se najdou nějaké ty chybky a ani tato hra není výjimkou. Bohužel zde je chyba dosti závažná. Adventury jsou (snad kromě logických her) v dnešní době jediným žánrem, který nemá přílišné nároky na hardware. Ovšem Horké léto 2 je možná nechtěná výjimka. Nenechte se zmást oficiální konfigurací a pro příjemné hraní doporučuji výkonný počítač. I na počítači o něco lepším než je doporučená konfigurace, jela hra zpočátku poněkud udýchaně. Po delší době hraní se to sice trochu zlepšilo, ale nebyl to kdovíjaký zázrak. Hlavně při nějakých úkonech to místy vypadalo, jako by systém zamrznul, ale po chvíli se opět rozjel. Vůbec si nedokážu představit, jak by hra běžela na „mašině“ s minimální konfigurací. S největší pravděpodobností by doba čekání převyšovala nad dobou hraní (a to si nedělám srandu). Zřejmě je hra nepříliš šťastně naprogramovaná. Takže pokud nemáte alespoň 64 MB v „ramce“, bude hra spíše utrpením. Přesto lze hru trochu urychlit vypnutím hudby. A to už jsem nenápadně přešel ke zvukové části hry. Hudba je stylová a také se docela příjemně poslouchá. Zvuky jsou na standardní úrovni.

Adventury tohoto typu jsou u nás poměrně oblíbené a ve většině případů dobře hratelné. Pokud tedy takovéto adventury rádi, nebudete zklamáni ani touto a to i přesto, že hra je nepříliš rozsáhlá a poměrně snadná.

 

Unknown

 

+ grafika, vtipné dialogy, dabing

-

pro plynulý chod až příliš velká hardwarová náročnost

Humorná adventura s pěknou grafikou a výborným namluvením, ale s poměrně velkou náročností na hardware.