Úvodník  |  Novinky  |  Recenze  |  Návody  |  O nás

 Posel bohů

srpen 2001

Příjemné překvapení na poli českých adventur

 

Asi každý z vás si alespoň jednou řekl, že práce kterou dělá ho nebaví, připadá si zbytečný a nudí se. Pokud ano, tak přibližně víte, jak si připadal Stanislav Novotný. On totiž pracuje na památkovém úřadě. Ne, že by se mu jeho práce nelíbila, ale asi si svou práci představoval poněkud zábavněji. Když se vrátil z práce, po dalším dni papírování, a usedl do svého křesla, aby se dozvěděl něco z toho, co jej skutečně zajímá, zazvonil mu telefon a jeho šéf mu oznámil, že bude muset zastoupit svého nemocného kolegu. To znamenalo, že se bude muset vydat na cestu do Západních Čech a podívat se na dělníky objevenou štolu. S nadějí, že uteče z každodenního stereotypu, odjel tedy Stáňa do lesů, aby odhalil tajemství zavalené šachty a naplnil svůj osud…

Tak takhle nějak začíná příběh adventury Posel bohů a je nutno podotknout, že se jedná o velice povedený příběh. Ač hra nevyniká přílišnou rozlohou, stačíte se podívat do již zmíněných Západních Čech, do Prahy, Amsterodamu a skončíte svou pouť v Mexiku. Také se naučíte luštit křížovky a počítat jako staří Mayové.

Celá hra je ve VGA grafice, ale pozadí i postavy jsou pěkně prokresleny, a navíc hra je prokládána množstvím více či méně zdařilých animovaných sekvencí, které navozují tu správnou atmosféru. Navíc během hry neuvidíte hlavní postavu, protože je hra dělána jakoby jejíma očima, a odpadá tak pohled na šílené animace, jak je u jiných českých her zvykem. Posel bohů je plný velmi zajímavých logických questíků, které zpestřují hru a jsou bezesporu velikým plusem hry. Užijete si například otvírání trezorů a různých dveří, vyluštíte křížovku apod. Samostatnou kapitolou by mohl být dabing. Opravdu nevím, co si o něm mám myslet. Na jedné straně je zde hlas mnoha známých českých hvězd v čele s Pavlem Soukupem, který propůjčil hlas hlavní postavě, na druhé straně je však dabing velmi nevýrazný a nebýt titulků, mnohdy nevíte co se ve hře říká. Ani intonace není nijak výrazná a dialogy jsou místy docela naivní. Titulky pro změnu nelze odkliknout, a tak když posloucháte jeden rozhovor popáté – což se vám na konci hry jistě stane - začne vám lézt na mozek. Na druhou stranu se mi příjemně pracovalo s inventářem a dobrý nápad je i knížka, do které se automaticky zapisují všechny důležité poznatky, takže není třeba si vše poznamenávat na papír.

Teď se vám možná zdá, že Posel bohů není nic extra, ale zmíněné nedostatky překryje zajímavý příběh s množstvím questů. Pokud si tuto hru zahrajete, určitě budete mile překvapeni stejně jako já, když jsem si ji nainstaloval na svůj komp.

 

Flanker

+ zajímavý příběh, spousta skvělých questů
- dabing, místy lehce naivní dialogy

Zajímavý počin, který mě mile překvapil